Atak nuklearny na Knurów. Na miasto miała być zrzucona bomba atomowa. Tak przewidywały odtajnione plany USA

Knurów miał być celem ataku nuklearnego. Gdyby na przełomie lat 50. i 60. XX wieku doszło do wojny nuklearnej między USA i ZSRR, amerykańskie bomby spadłyby także na Śląsk. A jedna z nich na Knurów. Dzięki odtajnionym planom amerykańskim dokładnie znamy miejsce, nad którym miała nastapić atomowa eksplozja oraz możemy oszacować jej siłę. Wybuch jądrowy w Knurowie miałby niewyobrażalnie tragiczne skutki.

nuclearsecrecy.com/nukemap/
Eksplozja nuklearna nad Knurowem o mocy 8 kiloton

Już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę Władimir Putin nie omieszkał postraszyć Zachodu bronią nuklearną. Nie jest w tym pierwszy. Sowiecką bombą atomową straszył już Wiaczesław Mołotow, minister spraw zagranicznych Stalina. Swoimi potężnymi rakietami i głowicami starał się przerazić Amerykanów i Europę Zachodnią Nikita Chruszczow. Na szczęście na groźbach poprzestawali. Wszyscy wierzymy, że i tym razem na tym się skończy. Bo i co innego ludzkości pozostaje?

Wojna nuklearna a Śląsk

Obecnych planów użycia rosyjskiej broni jądrowej nie znamy. To, jak mordercza byłaby wojna atomowa, możemy spróbować sobie wyobrazić na podstawie odtajnionych planów USA. Kilka lat temu ujawniono listę celów dla amerykańskich bomb nuklearnych z roku 1959 . Na Górny Śląsk i Zagłębie Amerykanie zamierzali zrzucić ich około 100. Na liście znajdują się także współrzędne geograficzne planowanego punktu eksplozji atomowej w Knurowie. Moc tego wybuchu nie została odtajniona. Natomiast ujawniono typy bomb, jakich planowali uż yć Amerykanie podczas wielkiego uderzenia na państwa Układu Warszawskiego. Wynika z tego, że także na Knurów miałaby spaść najbardziej masowo stosowana bomba jądrowa Mark 6. Była to udoskonalona bomba tego samego typu, co zrzucona w 1945 roku na japońskie miasto Nagasaki. Jej konstrukcja umożliwiała jednak regulację mocy wybuchu, mogacej wynosić 8, 26, 80, 154 lub 160 kiloton (tysięcy ton TNT czyli trotylu).

Wiemy też, że amerykańskim wojskowym planistom narzucono ograniczenia polityczne. Politycy nakazali im, by bomb termonuklearnych (nazywanych wodorowymi), czyli o dużej mocy wybuchu liczonej w megatonach (milionach ton trotylu), używać tylko w atakach na terenie ZSRR i na specjalne cele. Inne kraje sowieckiego imperium, tak zwane państwa satelickie, też miały zostać zbombardowane, jednak stosunkowo mniejszymi bombami. W logice strategów wojny nuklearnej wielokrotnie było więcej szaleństwa niż logiki. "Humanitarne" potraktowanie narodów w sowieckiej strefie wpływów i tak przyniosłoby im miliony ofiar. Miliony ludzi zginęłyby od eksplozji bomb, kolejne z chorób (nie tylko choroby popromiennej, gdyż załamałyby się wszelkie systemy służby zdrowia i opieki medycznej) i głodu (dostawy żywności uległyby przerwaniu, a jej zapasy przynajmniej w miastach szybko by się wyczerpały).


Wybuch amerykańskiej bomby wodorowej

Może Cię zainteresować:

Jak Śląsk miał zginąć. Ujawnione plany wojny nuklearnej

Autor: Tomasz Borówka

11/03/2022

W jaki sposób to odnosiło się do Śląska? Zostałby zaatakowany przy uzyciu ponad 100 bomb atomowych oraz kilku wodorowych. Te ostatnie miały zniszczyć mające (zdaniem Amerykanów) strategiczne znaczenie lotniska. Jedna zaś z tych ponad 100 bomb atomowych spadłaby na Knurów:

Eksplozja nuklearna nad Knurowem o mocy 8 kiloton
nuclearsecrecy.com/nukemap/

Każdy cel bomby jądrowej był oznakowywany specjalnymi kodami opisującymi jego rodzaj. W przypadku Knurowa są to kody 075. i 275.

Kod 075 to coke chemicals - przemysł koksochemiczny. Przypomnijmy, że przy kopalni "Knurów" funkcjonowała również koksownia. Eksplozja atomowa miała nastąpić w powietrzu, kilkaset metrów nad kopalnią.

Kod 275 oznacza ludność cywilną. Zatem niestety także mieszkańcy miasta zostali uznani za jeden z głównych celów ataku.

Eksplozja jądrowa zniszczyłaby większość Knurowa

Mieszkańcy zostaliby zdziesiątkowani, ginąc od potwornego ciepła wybuchu atomowego, w zburzonych falą uderzeniową budynkach i od napromieniowania. Wielu z tych, którzy nie zginęliby na miejscu, odniosłoby ciężkie oparzenia, rany i kontuzje. Symulator skutków eksplozji jądrowych, przy użyciu którego spróbowaliśmy zrekonstruować skutki wybuchu bomby atomowej o mocy 8 KT nad Knurowem, ilość ofiar oszacował na niemal 5000 zabitych i ponad 2700 rannych. Takich rozmiarów śmierci i cierpienia wręcz nie sposób sobie wyobrazić. Tym bardziej, że katastrofa nie ograniczyłaby się do Knurowa, ale objęła cały Śląsk - czy właściwie całą Europę.

czytaj więcej:

C0 E7 B4 ED F32 E 4668 885 B 36 F2004 C6 B41

Nie żyje Zbigniew Kicka - były szkoleniowiec...

Kibice Concordii Knurów

Dawid Dziedzic zginął od policyjnej kuli. Dziś...

Wojna na Ukrainie

Rosjanie podpalili rodzinny dom, czyli felieton...

Śląska granica 1922 11 15

Knurów leżał nad granicą. Tak przebiegała 100 lat temu