Czy Knurów przyjmie uchodźców z Ukrainy? Urzędnicy odpowiedzieli

Z ust prezydentów śląskich miast w odpowiedzi na pismo wojewody śląskiego słyszymy oświadczenia o chęci przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Co z Knurowem?

Rafał Grzegorz
knurów

Katowice w odpowiedzi na pismo wojewody Jarosława Wieczorka poinformowały, że mogą na początek przygotować dla 50 uchodźców z Ukrainy zakwaterowanie w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek”.

- Nasze myśli i modlitwy płyną dziś szczególnie mocno do naszych przyjaciół Ukraińców. Jesteśmy z wami! Poranne wiadomości o haniebnym ataku Rosji na Ukrainę, o rakietach spadających na miasta naszego sąsiada i ruchach wojsk są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy. Pokazują też, do czego prowadzi bierność, jaką pokazał świat po bezprawnym zajęciu Krymu w 2014 roku - napisał na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

Czy Knurów przyjmie uchodźców?

Poprosiliśmy pracowników Urzędu Miejskiego w Knurowie, aby za pośrednictwem naszego serwisu informacyjnego poinformowali mieszkańców Gminy Knurów przekazali informację w sprawie przyjęcia uchodźców uciekających przed inwazją rosyjskich wojsk.

- Nie ma podjętej decyzji o tym, że przyjmujemy uchodźców, ale dysponujemy miejscem, gdzie możemy ich przyjąć - informuje Urząd Miejski w Knurowie

Oznacza to, że Urząd Miejski w Knurowie na obecną chwilę nie zdecydował się przyjąć uchodźców z Ukrainy.

Zabrze gotowe do przyjęcia 300 osób z Ukrainy

Rzecznik Urzędu Miasta Zabrze Dawid Wowra poinformował nas, że samorząd zadeklarował przyjęcie uchodźców z Ukrainy w Hali Pogoń. Mowa o 300 osobach.

- Dla uchodźców możemy przygotować dwie hale sportowe przy ul. Kosynierów oraz Strzelców Bytomskich - przekazała Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Bytom.

Sosnowiec również przygotowuje się na przyjęcie ewentualnych uchodźców. Na początku zapewni 200 miejsc.

- Wiem, że historia naszych krajów bywała trudna, choć niewielu pamięta jak Polacy ramię w ramię z Ukraińcami walczyli przeciw Bolszewikom, dzisiaj nic nie może nas dzielić. Ukraińcy obawiają się o swoją Ojczyznę. Nie wyobrażam sobie podobnej sytuacji, gdybyśmy wszyscy bali się o losy Sosnowca czy Polski, ale w momencie agresji tak może być. Jesteśmy sąsiadami i od bezpieczeństwa sąsiada, zależy nasze bezpieczeństwo. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli bezpieczeństwo Ukrainy zostanie zachwiane, następne w kolejności będą sąsiednie państwa, w tym Polska - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

W Chorzowie uchodźcom udostępniona może zostać sala gimnastyczna przy ul. Odległej. - W zależności od potrzeb będziemy aktualizować listę dostępnych obiektów - wyjaśnił rzecznik Urzędu Miasta Chorzów Kamil Nowak. - Rada Miasta Chorzów wyraziła sprzeciw wobec ataku Rosji na Ukrainę, zadeklarowała wsparcie i pomoc - dodał.

Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę

Władimir Putin wydał rozkaz ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Pierwsze wybuchy słyszane były po godzinie 4 polskiego czasu. Ludność cywilna jest ewakuowana. Władze ukraińskie podają, że oprócz ataku militarnego trwa także cyberatak na strony urzędnicze i bankowe. W związku ze stanem wojennym wprowadzonym na Ukrainę. Loty z Pyrzowic zostały odwołane.

Po godzinie 4 polskiego czasu armia Władimira Putina zaatakowała teren Ukrainy. Prezydent Rosji w telewizyjnym programie ogłosił, że Rosja przeprowadza "specjalną operację wojskową" w Donbasie. W sieci zaczęły pojawiać się filmiki wybuchów z m.in. Charkowa, Kijowa i Odessy.

Prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski po inwazji Rosji ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. W orędziu tłumaczył, że eksplozje wybuchły w wielu miastach Ukrainy. Zełeński poprosił obywateli o zachowaniu spokoju i pozostanie w domach.

Loty z Pyrzowic zostały odwołane

W związku z ogłoszeniem stanu wojennego na Ukrainie wszystkie loty z Pyrzowic na Ukrainę zostały odwołane. Linie lotnicze otrzymały nakaz wstrzymania rejsów do odwołania.

- Tygodniowo w rozkładzie mieliśmy osiem połączeń w ramach trzech kierunków regularnych Kijów (Borispol)-Ryanair, Kijów (Zuliany)-Wizzair, Lwów-Wizzair, Odessa-Ryanair - tłumaczy Jakub Mańka, członek działu PR Katowice Airport.

Mańka dodaje, że w związku z decyzją ataku Putina na Ukrainę do Kijowa, pierwszy lot z Pyrzowic 24 lutego został odwołany o godzinie 6:10. Zastępca rzecznika prasowego dodaje, że Pyrzowice nie realizowały lotów na Rosję.


czytaj więcej:

Adam Rams zgłoszony do Prokuratury

Oświadczenie majątkowe Adama Ramsa. Co posiada?...

knurów

Czekasz na mieszkanie z miasta? Zapomnij! Adam...

53 C6 DF47 14 A8 4 D0 E A70 E 365902 AA2749

Niemiecki kapitał przejmuje rynek w Knurowie....

Śmieci Knurów

Radni chcą podwyższyć stawkę za wywóz śmieci....

Rams

Mieszkańcy złożyli życzenia prezydentowi...

Szkoła knurów

Fatalny stan knurowskiej oświaty? Nauczyciele...

201771902 1457808374579296 901631704196912165 n

Nowe rondo zostanie ponownie rozkopane?. Kiedy...