Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa. Słowa ministra dają do myślenia. Ile zarabia się w wojsku?

Czy obowiązkowa służba wojskowa zostanie przywrócona? Słowa szefa Ministerstwa Obrony Narodowej na antenie Polskiego Radia wzbudziły spekulacje wśród wielu młodych osób.

4 D4606 A8 6975 4483 A820 100 ABA0 FE265

Zdaniem Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka armia naszego kraju powinna liczyć, aż 300 tys. żołnierzy, czyli o 152 tys. więcej, niż jest obecnie.

Wojsko Polskie powinno liczyć przynajmniej 250 tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tysięcy żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. To jest minimum, które gwarantuje odstraszanie, które w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie stało na straży niepodległości naszej ojczyzny. - powiedział dla Polskiego Radia, szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, iż Polska armia liczy:

• 116 tys. żołnierzy zawodowych

• 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

• 15 tys. osób posiadających status kandydacki

Powyższe dane wskazują, że realizacja planu szefa resortu obrony oznaczają poszerzenie armii o kolejne 152 tysiące żołnierzy.

— Jednym z naszych priorytetów jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, marynarce wojennej, obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych - szeregowych, podoficerów i oficerów. - czytamy na stronie Wojska Polskiego

Wojska Obrony Terytorialnej szansą na dodatkowy zarobek dla wielu młodych osób z naszego kraju oraz regionu.

W woj. śląskim, w Gliwicach od stycznia 2018 roku funkcjonuje 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego pod dowództwem płk. Tomasza Białasa.

W skład 13 Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi 131 batalion lekkiej piechoty z Gliwic, 132 batalion lekkiej piechoty z Częstochowy, batalion lekkiej piechoty z Kuźni-Raciborskiej, 133 batalion lekkiej piechoty z Cieszyna oraz 171 batalion lekkiej piechoty z Brzegu.

Jeżeli lubicie pomagać lub wspierać innych, to Wojska Obrony Terytorialnej będą dla was najlepszym rozwiązaniem. Służba w WOT daje szansę na poznania swoich możliwości, umiejętności, a jeżeli ktoś zechce je podwyższać, to będzie mógł zrobić to w trakcie specjalistycznego szkolenia lub kursów.


Co trzeba spełnić, aby zostać żołnierzem 13 Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Gliwicach, lub Cieszynie?

Jeżeli chcecie zostać terytorialsami musicie być pełnoletni i posiadać polskie obywatelstwo. Kandydaci na żołnierzy WOT nie mogą być karani oraz pełnić innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadać przydziału kryzysowego.

Osoby zainteresowane służbą w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mogą skontaktować się z wydziałem rekrutacji WKU Gliwice za pośrednictwem niniejszego numeru telefonu: 261-124-685 lub 261-124-68. WKU Gliwice informuje, że informacje o służbie w WOT można uzyskać od godziny 9.00 do 14.00.

Więcej informacji o służbie w WOT można przeczytać tutaj —> https://terytorialsi.wp.mil.pl...

Ile zarabia się w wojsku?

Od 1 stycznia 2020 r. przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosi 6154 zł brutto. Stawki zostały ustalone w rozporządzeniu MON z dnia 1 kwietnia 2020 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

czytaj więcej:

JSW SA

Górnicy z JSW dostaną 14. pensję. Znamy szczegóły

Adam Rams Knurów

Gmina Knurów wysiedla mieszkańców, a potem...

Teren po hucie gliwice

W Gliwicach powstaną nowoczesne 100 metrowe...

8 D84 F8 B1 CFD7 48 C9 91 F3 BBE4 CAE6 D293

Pociągiem do Chorwacji! To możliwe! Sprawdź...

Zrzut ekranu 2021 08 12 o 08 39 35

Jest decyzja ws. radnego, który otrzymał...

Przedszkole knurów

Ruszyły szczepienia uczniów w Knurowie

Szpital Knurów

Szpital w Knurowie otrzyma ponad 2 mln zł na...