Gigantyczna kolejka przed NBP w Katowicach po banknot z Lechem Kaczyńskim. Zobaczcie szczegóły

Przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Katowicach ustawiła się gigantyczna, najprawdopodobniej najdłuższa w historii kolejka. Setki osób przyszły, aby kupić banknot lub monetę z Lechem Kaczyńskim. Seria wyemitowana przez NBP nosi nazwę "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

PB091016

Z samego rana we wtorek, 9 listopada, pod siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego w Katowicach zebrał się tłum ludzi. Około godz. 9.00 w kolejce było kilkaset osób. Biegła ona od drzwi NBP od stronu ul. Bankowej wzdłuż budynku i ul. Warszawskiej, a ogonek jeszcze kilka razy zakręcał na terenie wewnętrznego parkingu.

- Stoimy, ponieważ Lech Kaczyński, który zginął tragicznie, był dla nas najważniejszym prezydentem RP. Ten banknot, to ważna pamiątka i docenienie jego zasług - wyjaśniło małżeństwo, stojące gdzieś w połowie gigantycznej kolejki.

- Lech Kaczyński to nasz prezydent i będziemy o nim pamiętać, dlatego tutaj jesteśmy - dodał mężczyzna z tłumu.

Nie zabrakło kolekcjonerów i ludzi, którzy liczą na to, że banknot lub moneta z podobizną byłego prezydenta w przyszłości nabierze znacznej wartości. Pojawiła się też grupa mężczyzn, którzy nie ustawili się w kolejce, tylko liczyli, że uda im się coś odkupić od innych.

Banknot i moneta kolekcjonerska z Lechem Kaczyńskim

Wyemitowany przez NBP banknot z Lechem Kaczyńskim ma nominał 20 złotych.

"Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX wieku, napis "SOLIDARNOŚĆ" oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu" - informuje NBP


Moneta o nominale 500 złotych niewiele różni się od banknotu. Na rewersie dodano jeszcze portret Lecha i Marii Kaczyńskich oraz orła bielika z polskiego godła.Banknot kolekcjonerski wydano w nakładzie 80 tys. w cenie 100 złotych za sztukę. Z kolei nakład złotej monety to tylko 1500 w cenie 9500 złotych za sztukę. Serię nazwano "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

czytaj więcej:

Zrzut ekranu 2021 06 7 o 10 27 03

100% ankietowanych nie chce pomnika Focha

2 A969 B59 952 D 4 D0 F 8934 87 CEDC6737 A3

Na głównej ulicy w Knurowie doszło do...

Zrzut ekranu 2021 05 19 o 07 38 19

Dziś bez prądu. Sprawdź, gdzie i do kiedy

7 C28 C148 175 D 4631 89 EA C762 E594 AA6 A

Strajk w WORD. Egzaminy na „prawko” odwołane

Kopalnia knuró

Górnicy z Knurowa-Szczygłowic będą mogli się...

Zsz nr 2

"Górka" otwiera nowy kierunek kształcenia

Panoramaa knurow

Witamy na nowej stronie Twój Knurów