Górnicy z JSW wyjechali do Luksemburga. Pod siedzibą TSUE szykuje się wielki protest

Wielka manifestacja szykuje się 22 października pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. W podróż pod siedzibę TSUE wyruszyli też górnicy ze Śląska, z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

88002 AE2 0 AC1 455 D A7 FC C6 E3615937 D7

Solidarność zapowiada, że w najbliższy piątek, czyli 22 października 2021 roku pod siedzibą TSUE odbędzie się protest z udziałem dwóch tysięcy górników, energetyków, a przede wszystkim polskich pracowników, którzy chcą wyrazić sprzeciw wobec ostatnich decyzji sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja o dziennej karze w wysokości 500 tys. euro nie spodobała się związkowcom z "Solidarności".

Związkowcy chcą wręczyć decyzję o zamknięciu TSUE

Przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda zapowiedział, że pod siedzibą TSUE w Luksemburgu urzędnicy przekonają się, jaka jest siła polskiego pracownika. Jednocześnie przewodniczący zaznacza, że nie można dłużej zwlekać, przyglądając się sytuacji z boku. TSUE postanowiło, że rząd RP ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro za każdy dzień niewdrożenia środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla w turowskiej kopalni. W odpowiedzi na decyzję TSUE, Piotr Duda zapowiedział, że związkowcy wręczą postanowienie o zamknięciu trybunału w Luksemburgu.


" [...] Jedziemy pod trybunał niesprawiedliwości UE w Luksemburgu, aby wręczyć postanowienie o zamknięciu tego trybunału. Tak jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopalnie i elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej [...] - powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność"

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapowiadają wsparcie w obronie Turowa

Dzisiaj, czyli 21 października 2021 roku pięćdziesięciu pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej należących do NSZZ "Solidarność" wyruszyło pod siedzibę TSUE, aby następnego dnia wziąć udział w proteście wspierając kolegów z turowskiej kopalni i elektrowni.

W proteście wezmą udział związkowcy z każdej kopalni należącej do JSW. Sławomir Kozłowski, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynującej "Solidarność" działającej w JSW SA., zaznaczył, że związkowcy z JSW nie mogą stać z boku i biernie przyglądać się sytuacji, która dotyczy branży wydobywczej.

Solidarność z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie może stać z boku i biernie przyglądać się sytuacji dotyczącej naszej branży! Uważamy, że interesy związane z branżą wydobywczą trzeba bezpośrednio wspierać, dlatego podjęliśmy decyzję o wzięciu udziału w proteście pod siedzibą TSUE w Luksemburgu - komentuje Sławomir Kozłowski.czytaj więcej:

Zabka sklep program bezpieczenstwo i higiena jpg

W Knurowie powstanie kolejny sklep ŻABKA

kwk knurów

Górnicy z Knurowa dostaną pół litra mleka dziennie

Apteka knurów

Apteka całodobowa Knurów. Gdzie mogłaby powstać...

szpitalna 37 knurów

Otwarcie LIDLA przy ul. Szpitalnej. Znamy datę....

IMG 6109

Czy kościoły w Knurowie mają cennik?

Działka strefa knurów

Na strefie w Knurowie zamiast fabryk powstanie...

Cmentarz knurow

Zmiany na cmentarzu przy Rakoniewskiego