Górnicy z Knurowa protestowali pod siedzibą TSUE w Luksemburgu. Zobacz zdjęcia

Górnicy z KWK "Knurów-Szczygłowice" wzięli udział w proteście pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz ambasadą Republiki Czeskiej w Luksemburgu. W obronie kopalni i elektrowni Turów protestowało dwa tysiące osób. Miasto przygotowało się na tę manifestację jak na wojnę. Zobacz zdjęcia!

W piątek, czyli 22 października 2021 roku pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbył się protest z udziałem dwóch tysięcy polskich pracowników, którzy protestowali w sprawie kontrowersyjnych decyzji sędziów TSUE dotyczących tymczasowego zamknięcia kompleksu Turów w Bogatyni.

Demonstracja "Solidarności" w Luksemburgu

Do Luksemburga, a nie do Brukseli zjechali dlatego, że właśnie tu znajduje się siedziba TSUE, czyli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A to wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów napsuł krwi związkowcom z "Solidarności".

- Jesteśmy tutaj (pod siedzibą TSUE w Luksemburgu - przyp. red.) jako reprezentacja! Ostrzegamy i dajemy wam czas do namysłu. Jeżeli nie, to podpalimy Europę, ale podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy dzisiaj decyzjami jednoosobowymi zamykają tysiące miejsc pracy i pozbawić chcą energii elektrycznej milionów Polaków – krzyczał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w trakcie demonstracji w Luksemburgu.

Dominik Kolorz: Będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej!

Przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim wystąpieniu pod siedzibą TSUE w Luksemburgu stanowczo zaznaczył, że będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej.

- Niech sobie za przeproszeniem w d**ę wsadzą te wszystkie swoje postanowienia, bo my ich respektować nie będziemy! Jesteśmy suwerennym krajem, jesteśmy niezależnym samorządnym związkiem zawodowym "Solidarność", który bezprawia, zakazów i nakazów nie znosił. Nie znosimy nakazów i zakazów i respektować ich nie będziemy! Będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej!- grzmiał Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"

Luksemburg uzbrojony przed manifestacją

Zapowiedzi licznej demonstracji zrobiły na władzach Luksemburga takie wrażenie, że zdecydowały się na uzbrojenie terenu wokół siedziby TSUE. Postawiono zasieki, bariery z drutem kolczastym, metalowe bramy, których pilnowali uzbrojeni po zęby policjanci, prawie jak przed meczem piłkarskim z udziałem chuliganów jako publiczności. Na ulicach można było zobaczyć transportery opancerzone policji.

Górnicy z Knurowa i Szczygłowic wzięli udział w proteście

Trzynastu członków NSZZ "Solidarność" z KWK "Knurów-Szczygłowice" wzięło udział w proteście pod siedzibą TSUE oraz ambasadą Republiki Czeskiej w Luksemburgu. Zobacz zdjęcia z Luksemburga.


czytaj więcej:

JSW SA

Pracownicy JSW dostaną rekompensatę finansową

109 A3324 AD58 477 E 873 B F9081 D3 A0 B3 E

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

JSW siedziba

Cena akcji JSW mocno w górę. W piątek...

89 A0 E958 6245 4 C6 E A1 BC F7312 E6 B2 FAF

Wielopoziomowy parking powstanie na terenie...

CDE91 A90 F2 FA 40 B2 A9 DD F354 F65 C56 FB

Centrum Handlowe przy ul. Szpitalnej zyskało...

IMG 6083

Urząd sprzedał działkę obok sklepu Netto....

IMG 4708

Rondo w Knurowie. Znamy datę otwarcia