Ile Knurów straci na Polskim Ładzie?

W ciągu najbliższych 10 lat na „Polskim Ladzie” polskie miasta mają stracić, aż 145 mld złotych - tak wynika z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków.

serwis gov.pl
Mateusz Morawiecki

Serwis internetowy miasta.pl ostrzega, że za ten projekt (polski ład przyp. red) zapłacimy my - wszyscy. Lokalne samorządy w ciągu 10 lat stracą, aż 145 mld zł, podczas gdy centralny budżet naszego kraju zyska per saldo 27 mld złotych.

Na zmianach stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT, jak np. stolica Polski - Warszawa, która według obliczeń straci 1,7 mld złotych, bądź Kraków 0,5 mld złotych.

Samorządy stracą pieniądze na inwestycje, ale także na bieżąca działalność miast. Zmiany będą oznaczać cięcie pieniędzy na edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę.

Ile straci Knurów?

Bazując na szacunku opierającym się na średnim ubytku PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%) i planowanej kwocie na 2021, kota ma udział w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021, miasto Knurów na programie Polski Ład straci 11 856 644 zł.

Ile stracą ościenne miejscowości i gminy?

  1. Gliwice - 88 724 232 zł
  2. Gierałtowice - 4 774 287 zł
  3. Pilchowice - 4 469 526 zł
  4. Zabrze - 60 298 134 zł
  5. Katowice - 161 769 951 zł
  6. Czerwionka-Leszczyny - 12 482 244 zł

Źródło: miasta.pl

Knurów otrzymał pieniądze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład

Prezes Rady Ministrów w poniedziałek, czyli 25 października 2021 roku wziął udział w konferencji dot. ogłoszenia wyników pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Program Inwestycji Strategicznych jest programem unikatowym. – Program rządowy Polski Ład, program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat w czasach wolniej Polski - wyliczał Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusz Morawiecki.

Knurów otrzyma 22 mln złotych

Gmina Knurów w ramach pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych otrzyma 22 mln złotych. Bezwrotna pożyczka zostanie przeznaczona na realizację odwodnienia w rejonie osiedla Wojska Polskiego I i II.

Środki finansowe otrzymane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład zostaną przydzielone na budowę kanalizacji deszczowej na terenie osiedla Wojska Polskiego I i II. Pieniądze zapewnią m.in budowę podziemnego rurowego zbiornika retencyjnego w wyżej wspomnianej części miasta. Dzięki środkom z RFPŁ, Gmina Knurów przebuduje nawierzchnię ul. Ułanów, gdzie zostaną wykonane miejsca postojowe wraz z podbudową.

Kolejne rządowe wsparcie

29 września 2021 roku biuro prasowe Szpitala w Knurowie, poinformowało, że knurowska lecznica, na podstawie złożonego przez powiat gliwicki wniosku, otrzyma środki finansowe z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Decyzja o przyznaniu środków finansowych na rzecz Szpitala w Knurowie została podjęta przez premiera RP, Mateusza Morawieckiego, który w porozumieniu z Ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej, ustalił, że knurowski szpital otrzyma 2,4 mln złotych.

Dzięki subwencji z środków rezerwy ogólnej budżetu państwa, Szpital w Knurowie będzie mógł zmodernizować trakt położniczy, który zostanie oddany do użytku w połowie grudnia 2021 roku.

czytaj więcej:

BDE2 D258 CDC0 4 C79 BB93 06 A2 E3 F5 C461

Niesamowity zwrot akcji. Miasto Knurów otrzyma...

Rada miasta knurów

Ile zarabiają Radni Rady Miasta Knurów?...

Policja Knurów

Knurowianin znęcał się nad żoną. Został...

Nielegalne wysypisko w centrum Knurowa

Nielegalne wysypisko śmieci tworzy się w...

Szpital Knurów

Knurów: Pomoc medyczna w nagłych wypadkach....

D1 D7 C0 EF C691 4 FF4 B66 F 4280 DDF387 FF

Radni chcą odwołać kolegę, który prowadził po...

IMG 7436

Obiecanki cacanki? Blisko rok czekania bez efektów