Kolonija

Inwestycyjny bubel? Mieszkańcy nowych mieszkań na III Kolonii muszą walczyć z grzybem.

Mieszkańców III Kolonii ogarnia frustracja. Zdaniem radnego Sochy - lokatorzy otrzymując nowe mieszkania muszą walczyć z grzybem i nieszczelnościami przy oknach.

Dwa oblicza III Kolonii - czyli jak wygląda sytuacja na osiedlu Kolonii w Knurowie?

25 lutego, radny Artur Socha postanowił zobaczyć jak po zimie prezentuje się druga, nieremontowana, znacznie większa część obszaru kolonii.

– Panuje wszechobecne błoto. Place, drogi, chodniki lub raczej ich brak, są bardzo podmokłe, pełne dziur i kałuż. Wcześniej miałem wiele zgłoszeń od mieszkańców dotyczących zalanych piwnic, pojawiającego się grzyba w mieszkaniach zarówno od dołu jak i od dachu. Wiele z tych zdjęć wysłałem do MZGLiA i mam nadzieję, że zostaną podjęte odpowiednie działania. - mówi radny Socha

Mieszkańców ogarnia frustracja. Otrzymują nowe wyremontowane mieszkania i muszą walczyć z grzybem, i nieszczelnościami przy oknach, tak jak w budynku przy ulicy Słoniny 9 i 11. W budynku przy ulicy Kopernika 1 pojawia się woda w piwnicy. Nie rokuje to dobrze bo w aktualnie remontowanym przy ul. Dworcowej 19, woda stała w piwnicy niemal od zawsze. Mieszkańcy jednak chętnie się przeprowadzają, bo w tych, w których aktualnie mieszkają sytuacja jest o wiele gorsza.

Rezygnacja gminy z II etapu termomodernizacji

Rezygnacja gminy z II etapu termomodernizacji spowodowała, że mieszkańcy budynków które miały być objęte zmianami stracili prawo do przeprowadzki do remontowanych budynków. Nikt im jednak tego tak do końca nie zabrania. Chcąc się jednak przeprowadzić muszą stare mieszkanie doprowadzić do pierwotnego stanu kiedy, to były piece kaflowe albo wykonać dopuszczoną przez kominiarza instalację gazową z piecem i kaloryferami. Nikogo nie będzie więc stać na to, aby restaurować zgodnie z zaleceniami stare mieszkania. Rosną jak grzyby po deszczu pustostany.

Obecna termomodernizacja starych familoków.

Obecnie na etapie termomodernizacji jest budynek przy ulicy Dworcowej 17, 19 oraz 21 oraz Mickiewicza 8 i 10 oraz Słoniny 11. Wkrótce te budynki znajdą nowych najemców. Takie przeprowadzki powodują , że mamy niezamieszkałe budynki na III Kolonii przy Dworcowej 23, 25, Poniatowskiego 2, Karola Miarki 5, Damrota 1, Mickiewicza 15 i 17, Słoniny 27. Jest więc wiele mieszkań które moglibyśmy wyremontować i oddać do użytku mieszkańcom.

Na ten rok planowany jest jeszcze remont budynku przy ulicy Słoniny 27. Leży on w drugiej, bardziej zdewastowanej części, obok wysypiska odpadów budowlanych.

– Od wielu lat staram się bezskutecznie aby to wysypisko zostało zlikwidowane. Na jednej z Komisji powiedziałem Skarbnikowi aby wywóz tego gruzu wpisano w SIWZ, gdy będzie modernizowany budynek przy ulicy Słoniny 27. Jest tam jedna z niewielu ulic w Knurowie, ul. Damrota, która jeszcze nie została utwardzona. Na ul. Słoniny chodników praktycznie nie ma. Nie zostały odtworzone po wymianie instalacji gazowej. Jest to tym bardziej przykre, gdy mieszkańcy dowiadują się o planach powstania kolejnego pomnika. - komentuje radny Artur Socha

Na tym drugim obszarze III Kolonii daje się więc zauważyć apatia i wyraźna niechęć do zmian i uczestnictwa w życiu społecznym. Widać to po śmietnikach gdzie ludzie niechętnie segregują szczególnie odpady BIO.

Podsumowując to co się dzieje w tej drugiej części III Kolonii, to praktycznie mieszkańcy mają jeden wielki kłopot z piecami węglowymi. Do końca roku powinny być wymienione stare kotły które mają więcej niż 10 lat. Za niedostosowanie do uchwały sejmiku województwa może grozić kara grzywny lub mandat.


czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: