Nie żyje ks. Andrzej Wieczorek, były proboszcz parafii. św. Cyryla i Metodego w Knurowie

Dzisiaj, czyli 2 października 2021 roku jeden z portali informacyjnych w Knurowie poinformował, że były proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie nie żyje. Ks. Andrzej Wieczorek miał 61 lat.

Śląskie centrum wolności i Solidarności - youtube
C7454917 FBDC 4 EA4 A3 A6 676919 D8 AB68

Ks. Andrzej Wieczorek urodził się 12 marca 1960 roku. W 2004 roku został proboszczem w parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie, a przygodę z kapłaństwem rozpoczął w Jastrzebiu-Zdroju.

Marzenia

Jednym z wielu marzeń ks. Andrzeja Wieczorka była służba w wojsku. W czasach PRL-u plany zawodowe związane z pracą w szeregach wojska pokrzyżował obowiązek wstąpienia do partii. Andrzej Wieczorek ostatecznie stwierdził, iż jego przyszłość związana będzie z duszpasterstwem. Jako młody chłopak przyjął święcenia kapłańskie i w 1987 roku rozpoczął przygodę w kościele w Jastrzębiu-Zdroju.

Posługa w Jastrzębiu-Zdroju była przepełniona wieloma przygodami, takimi jak np. pomoc górnikom strajkującym w kopalni Moszczenica, gdzie wspólnie z kapelanem Solidarności, ks. prałatem Bernardem Czerneckim, ks. Andrzej zjechał kilkaset metrów pod ziemie, aby mentalnie wspierać pracowników zakładu górniczego.

Miasto Górnicze Knurów

17 lat temu Andrzej Wieczorek został proboszczem parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie. Wiele mieszkańców górniczego Knurowa bardzo ciepło wspomina ks. Andrzeja, który twierdził, iż drzwi kościoła powinny być otwarte cały dzień, ponieważ górnicy odwiedzali świątynie idąc i wracając z pracy.

Historia ks. Andrzeja Wieczorka

Ks. Andrzej Wieczorek jest współzałożycielem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, które zostało założone przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie niejednokrotnie organizował mszę św. za ojczyznę.

W momencie, gdy w naszym kraju ogłoszono stan wojenny, ks. Andrzej Wieczorek wspólnie z Bernardem Czarneckim - kapelanem Jastrzębskiej „Solidarności” budował ruch wsparcia dla górników, którzy zostali zwolnieni z pracy za działalność w nielegalnych strukturach „Solidarności”. Warto dodać, że w ramach Społecznego Komitetu Pomocy Represjonowanym, księża pomagali aresztowanym oraz internowanym.

Ks. Andrzej Wieczorek współpracował z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” w Jastrzębiu-Zdroju. Były proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie, był odpowiedzialny za kolportaż nielegalnej prasy wydawanej w tamtych czasach przez „Solidarność”, a na potrzeby spotkań działaczy opozycyjnych udostępniał salki katechetyczne należące do parafii.


czytaj więcej:

Szpital Knurów

Knurów: Pomoc medyczna w nagłych wypadkach....

Baby Trend

Targi Dziecięce babyTrends już w ten weekend. Ogromne rabaty

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Przedszkole knurów

Ruszyły szczepienia uczniów w Knurowie

Zrzut ekranu 2021 05 31 o 07 41 47

Dziś znów bez prądu

Zrzut ekranu 2021 05 17 o 08 04 59

W Knurowie kolejne dni bez prądu. Sprawdź, gdzie

Toaleta knuriw

Mieszkańcy oburzeni ciągłą niedostępnością...