Oskarżyli wiceprezydent Gminy Knurów o korupcję. Musieli przeprosić

Na świeżo powstałej stronie w najpopularniejszym serwisie społecznościowym pojawił się obszerny wpis ukazujący w złym świetle wiceprezydent miasta Knurów. O co dokładnie chodzi?

Dominik Borczyk/Twój Knurów
Rada Miasta Knurów / Ratusz Knurów

13 stycznia 2022 roku na świeżo powstałej stronie, gdzie w negatywnym świetle przedstawia się działania samorządowców oraz urzędników Urzędu Miejskiego w Knurowie pojawił się wpis zatytułowany Szara Eminencja Knurowa poświęcony krótkiej biografii Krystyny Kosteleckiej, czyli zastępcy prezydenta Knurowa.

Urząd Miejski w Knurowie nie chciał komentować tej sprawy.

Zasugerowali korupcję, a następnie zmienili wpis i przeprosili

Z kilkuakapitowego wpisu możemy dowiedzieć się o ścieżce zawodowej, zarobkach oraz zgromadzonym majątku obecnej wiceprezydent naszego miasta. Autor złośliwości wymierzonych w stronę Krystyny Kosteleckiej nie zważając na odpowiedzialność karną postanowił zadać pytanie sugerujące korupcję w związku z realizowanymi przez miasto inwestycjami.

- Mało kto zna tą sympatyczna starszą panią na zdjęciu. To zastępcą prezydenta Knurowa Krystyna Kostelecka. Szara eminencja Knurowa - czytamy na początku wpisu o Krystynie Kosteleckiej

To kolejny atak na osobę publiczną związaną z knurowskim samorządem

Artykuł sugerujący korupcję w związku z realizowanymi przez miasto inwestycjami przez zastępce prezydenta Knurowa, Krystynę Kostelecką, to nie pierwszy przypadek zniesławienia osób publicznych za pomocą środków masowego komunikowania przez administratora strony. Wcześniej ofiarą hejtu padł Tomasz Rzepa, Robert Furtak, Adam Rams, Dawid Rams, Paweł Szkatuła czy Henryk Kurowski. Możemy zaobserwować, że administrator strony obrał sobie za cel radnych oraz urzędników przedstawiając ich w negatywnym świetle.

- Boli to, że wielu ludzi za swoją działalność - nie mówię tu tylko o radnych - jest oczerniana, wyzywana, szkalowana. Spotkałem się już z tym, że niektórzy zaprzestali działalności społecznej właśnie z powodu złych, nieprawdziwych i krzywdzących opinii w internecie - powiedział Tomasz Rzepa, Przewodniczący Rady Miasta Knurów

Czy autor wpisu wystraszył się konsekwencji prawnych?

Dokładnie po 120 godzinach i 48 minutach od pierwotnej wersji wpisu, treść została zmodyfikowana, a sugestia dotycząca korupcji została usunięta z materiału. Dzień później, czyli 19 stycznia 2022 roku na stronie pojawiła się informacja oraz przeprosiny.

- Informujemy, że zamieszczona w publikacji zatytułowanej "Szara eminencja Knurowa" sugestia dotycząca przyjmowania przez Krystynę Kostelecką - Zastępce Prezydenta Miasta Knurów korzyści majątkowych w związku z realizowanymi inwestycjami miejskimi, była całkowicie nieprawdziwa. Nie posiadaliśmy i nadal nie posiadamy żadnych informacji, ani dowodów, które chociaż uprawdopodobniałyby bezzasadne przypisywane zachowanie. Przepraszamy Panią Krystynę Kostelecką za zupełnie bezpodstawne pomówienie i wszelkie ujemne konsekwencje, jakich mogła wskutek tego doznać - napisał administrator strony

Co grozi administratorowi strony?

Administrator wyżej wspomnianej strony może zostać oskarżony o zniesławienie i otrzymać karę grzywny lub odbyć karę pozbawienia wolności.

- Przez zniesławienie rozumie się w prawie karnym sytuację, gdy ktoś pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności - informuje Agata Koschel-Struzbecher z Kancelarii Adwokackiej Koschel - Sturzbecher

Zniesławienie ar. 212. K.K § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

czytaj więcej:

Rada miasta knurów

Słowa skarbnika wywołały oburzenie. Buta i...

Byt andrzej duda prezydent rp

PILNE: Mamy nowe święto narodowe. Prezydent,...

prezydent adam rams

Knurów: Czy władze miasta nie respektują...

Podpisanie listu intencyjnego, 20 sierpnia 2021

Współpraca między EFP a Forum Ekonomicznym

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

Zrzut ekranu 2021 05 15 o 11 24 28

W Szczygłowicach jak w Japonii?

Panoramaa knurow

Ilu mieszkańców mieszka w Knurowie? Najnowsze...