Piotr Pyzik z PiS - nowy wiceminister do spraw górnictwa

Od kilku dni branża wydobywcza zadawała sobie pytanie, kto zostanie nowym pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Klamka zapadła - został nim Piotr Pyzik, były poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gliwic, który w ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegał się o poselską reelekcję.

MAP
Piotr Pyzik wiceministrem ds. górnictwa

Kim jest pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego?

Piotr Pyzik jest absolwentem Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie. W 2001 roku związał się z partią kierowaną obecnie przez Jarosława Kaczyńskiego. Pyzik jest współzałożycielem struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim. Przygodę w polskim parlamencie rozpoczął w 2011 roku, a zakończył w 2019 roku, kiedy bezskutecznie ubiegał się o poselską reelekcję. Niespełna rok po przegranej w ostatnich wyborach parlamentarnych, Piotr Pyzik został wicedyrektorem skarżyskiego oddziału PGE Dystrybucja.

Zmiany kadrowe w Ministerstwie Aktywów Państwowych budzą niepokój

Związkowcy z branży wydobywczej uważają, że zmiany kadrowe w Ministerstwie Aktywów Państwowych mają negatywny wpływ na szybkość opracowania notyfikacji umowy społecznej w Komisji Europejskiej. W tej sprawie wypowiedział się również poseł PiS z Rudy Śląskiej, Marek Wesoły, który uważa, że KE nie powinna czekać z notyfikacją umowy społecznej.

Komisja Europejska nie powinna zwlekać z notyfikacją umowy społecznej wypracowanej przez Rząd i Stronę Społeczną jeśli rzeczywiście chodzi w tym wszystkim o klimat - napisał w mediach społecznościowych, poseł na Sejm RP, Marek Wesoły, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.

Szef Sierpnia 80 zakpił z Piotra Pyzika

Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80 w niedawnej rozmowie dnia w Radiu Piekary zakpił z Piotra Pyzika, twierdząc, że w swojej trzydziestoletniej karierze górniczej nigdy o nim nie słyszał.

Ja myślę, że we wszystkich kościołach powinni w dzwony uderzyć, że Piotr Pyzik zostanie wiceministrem ds. górnictwa. [...] Kiedyś była taka zasada, że jak miało się do zakomunikowania królowi jakąś złą nowinę, to wysyłało się takiego gościa, którego nikt nie żałował. Ja myślę, że minister Pyzik ma właśnie taką rolę do spełnienia - powiedział w Radiu Piekary, Bogusław Ziętek - szef Sierpnia 80.

Co mówią górnicy?

Zapytaliśmy jednego z górników pracujących w Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica" co myśli o Piotrze Pyziku, czyli nowym wiceministrze ds. górnictwa i byłym parlamentarzyście ziemi gliwickiej.

Mamy nadzieję, że nowy wiceminister ds. górnictwa będzie pamiętał o górnictwie, górnikach i mieszkańcach ziemi, którą reprezentuje - mówi nam jeden z górników

Bogusław Hutek: O Piotrze Pyziku nie mogę zbyt wiele powiedzieć, bo go nie znam.

Bogusław Hutek, szef Górniczej Solidarności zapytany kilka dni temu o nowego wiceministra ds. górnictwa stwierdził, że nie może zbyt wiele powiedzieć, bo go nie zna.

- O Piotrze Pyziku nie mogę zbyt wiele powiedzieć, bo go nie znam. Nie znam jego kompetencji, wiem tylko tyle, że jest z Gliwic. Szerzej będę mógł się wypowiedzieć dopiero po spotkaniu z nim. Ciężko akceptować kogoś po ministrze Soboniu, ponieważ będzie musiał on uczyć się umowy społecznej, którą negocjujemy w Unii Europejskiej, a w tej chwili ona leży i czeka na nowego wiceministra ds. górnictwa - komentuje Bogusław Hutek, szef Górniczej Solidarności.

czytaj więcej:

Piotr Pyzik

Piotr Pyzik, były poseł związany z Knurowem...

JSW SA

Pracownicy JSW dostaną rekompensatę finansową

awaria prądu knurów

Knurów: Dziś wystąpi duża awaria prądu. Jutro,...

szpitalna 37 knurów

Szczegóły otwarcia nowego LIDLA w Knurowie

0 E14 E006 8 A51 4 A22 B18 E 800 EBB87 C0 BC

Za kilka dni oświadczenia majątkowe. Sprawdź,...

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

Zrzut ekranu 2021 05 5 o 07 02 51

Darmowa komunikacja w Knurowie