Prezes szpitala w Knurowie szuka ochotników do eksperymentu medycznego

Ekkert

Prezes Szpitala w Knurowie, dr. n. med. Michał Ekkert, szuka ochotników do eksperymentu medycznego, które przebyły COVID.

- Szukamy ochotników do eksperymentu medycznego - osób pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które przebyły COVID-19 i mają stwierdzone zmiany o charakterze zwłóknienia w płucach. Chcemy leczyć komórkami macierzystymi. Mam przyjemność kierować tym projektem - mówi Michał Ekkert

Zabieg jest mało inwazyjny. U pacjenta przeprowadza się niewielką liposukcję, pobierając około 50 ml tkanki tłuszczowej z powłok brzucha. Następnie, by pozbyć się tłuszczu, tkanka zostaje wytrawiona enzymami – tak izoluje się czyste komórki, a potem, drogą dożylną, podaje je do płuc.

Mówiono o tym podczas konferencji w Sejmiku Śląskim. Lekarz Andrzej Ilków, badacz: - Metoda pozyskiwania komórek macierzystych z tłuszczu jest łatwa i tania, nie prowadzi do powikłań, jest też możliwa do zastosowania u każdego pacjenta, bez względu na wiek. Tkanka tłuszczowa okazała się niesamowitym źródłem żywych komórek, lepszym od szpiku czy krwi obwodowej.

Dr n. biol. inż. Piotr Sindera, jeden z naukowców, mówi: Komórki macierzyste są idealne, bowiem znajdują miejsce zwłóknienia i automatycznie w nie migrują. Działają trochę jak sztuczna inteligencja.

Źródło; Michał Ekkert

czytaj dyskusję

Kamil

Chciałbym się zgłosić na ochotnika

czytaj więcej: