Smog w Knurowie atakuje. Normy przekroczone o kilkaset procent

Dominik Borczyk/Twój Knurów
Smog

Normy jakości powietrza w województwie śląskim zostały przekroczone o kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent. - Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

We wtorek, 14 grudnia 2021 roku, stacje pomiarowe zarejestrowały fatalną jakość powietrza w województwie śląskim,  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców regionu SMS-y z ostrzeżeniem.

- Prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - czytamy w informacji RCB.

Normy przekroczone o kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent

Wczoraj według danych z dwóch aplikacji (Kanarek oraz Airly) normy dotyczące pyłów zawieszonych PM10 w niektórych miastach zostały przekroczone o kilkaset, a PM2,5 nawet o kilka tysięcy procent. Dane z godz. 11.30 wskazywały, że najgorsza sytuacja jest w Rybniku (PM10 558 proc., PM2,5 3357 proc.), Pszczynie (PM10 502 proc., PM2,5 2586 proc.) oraz Bytomiu (PM10 550 proc., PM 2,5 1200 proc.).

Smog skraca życie mieszkańców woj. śląskiego

Średnica pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 nie przekracza kolejno 10 i 2,5 mikrometra. Zawierają one substancje toksyczne, w tym węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzopiren), metale ciężkie, dioksyny i furany, które trafiają do górnych dróg oddechowych, płuc, a także krwioobiegu, wyrządzając szkody dla zdrowia i życia.

Według jednego z raportów Europejskiej Komisji Gospodarczej smog skraca życie mieszkańców województwa śląskiego nawet o rok. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku umiera 45 tys. Polaków.

czytaj więcej:

Policja Knurów

Knurowianin znęcał się nad żoną. Został zatrzymany....

85049197 C686 4 D5 F B019 10 CD6418372 D

Tragiczny wypadek na lotnisku w Gliwicach. Sprawę zbada...

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

Przedszkole knurów

Kolejny remont przedszkola nr 1. Placówka zmieni się nie...

IMG 5139 kopia

Donat Dubiel wyróżniony tytułem Knurów-Dobre Przykłady

Policjaaa

Bomba podczas matur w Knurowie

Wielkobagatyty

Wywóz odpadów wielkogabarytowych - harmonogram