Świętowali 60-lecie kopalni "Szczygłowice" i upamiętnili 40-lecie strajku z 1981 roku. Zobacz, zdjęcia

W dniu dzisiejszym świętowano sześćdziesiątą rocznicę utworzenia kopalni węgla kamiennego Szczygłowice, która wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas jubileuszu nie zapomniano o wydarzeniach z 1981 roku, gdy pod bramą KWK "Szczygłowice" strajkowało kilka tysięcy osób.

Dzisiaj, czyli 18 września odbyły się uroczystości związane z sześćdziesięcioleciem kopalni "Szczygłowice", która została uroczyście otwarta 23 września 1961 roku. Ceremonia rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. NMP Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach, gdzie proboszcz parafii pochylił się nad wydarzeniami z 1981 roku.

Druga część uroczystości odbyła się pod krzyżem znajdującym się na terenie zakładu górniczego KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "SZCZYGŁOWICE", gdzie upamiętniono strajk pracowników z 1981 roku. Celebracje rozpoczął ks. Grzegorz Kusze, który poświęcił stalowy krzyż, który symbolizuje strajk z września 1981 roku podczas, którego pracownicy kopalni walczyli o podstawowe prawa, wolność oraz godność.

Po przemowie świadków i uczestników strajku z września 1981 roku, zgromadzeni goście złożyli pod pomnikiem kwiaty, po czym uroczystość przeniosła się do odrestaurowanej cechowni ruchu "Szczygłowice", gdzie zaproszonych gości przywitał dyrektor KWK "Knurów-Szczygłowice", Jarosław Twardokęs podkreślając dynamiczny rozwój szczygłowickiego zakładu górniczego.

W ceremonii wziął również udział prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA - Tomasz Cudny, który w swoim przemówieniu podziękował pracownikom za wysiłek wkładany w codzienną pracę podkreślając jednocześnie, iż za sprawą nowoczesnych rozwiązań i technologii, kopalnia "Szczygłowice" stała się rozpoznawalną marką w całym polskim górnictwie.

W uroczystościach wzięły udział władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dyrekcja KWK "Knurów-Szczygłowice", przedstawiciele związków zawodowych działających przy KWK "Knurów-Szczygłowice", uczestnicy i świadkowie strajku z 1981 roku, władze miasta, samorządowcy, parlamentarzysta - Jarosław Gonciarz, pracownicy kopalni oraz mieszkańcy.

czytaj więcej:

Baby Trend

Targi Dziecięce babyTrends już w ten weekend. Ogromne rabaty

A9936 CE0 AA14 4 E53 A660 B2 F7 C6 DEB1 FC

Historia KWK Knurów. Kiedy wydobyto pierwszą...

knurów

11 listopada w Knurowie, czyli jak będziemy...

DSC 0646

Kto i za ile zadba o czystość i utrzymanie...

DC20 F100 0561 4 B08 B9 D7 0 E49887 B2 A34

Boże Ciało na starym Knurowie. Którędy...

Panoramaa knurow

Witamy na nowej stronie Twój Knurów

Zsz umowa

Dobra wiadomość dla uczniów ZSZ nr 2 w Knurowie