Szpital w Knurowie jedyną placówką wykonująca badania wykrywające SMA na Śląsku. To cudowna wiadomość dla rodziców

Od początku lipca, Szpital w Knurowie wykonuje bezpłatne badania przesiewowe pod kątem SMA - rdzeniowego zaniku mięśni noworodków, które urodziły się w Knurowie.

Dominik Borczyk
Szpital Knurów


Szpital w Knurowie poinformował, iż badania przesiewowe noworodków pod kątem SMA (rdzeniowy zanik mięśni). są wynikiem inicjatywy personelu Oddziału Noworodków oraz personelu położnictwa w szpitalu.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obecnie dostępnym harmonogramem badań przesiewowych, noworodki na terenie woj. śląskiego będą mogły zostać zbadane pod kątem SMA dopiero, we wrześniu 2022 roku, a Szpital w Knurowie wprowadził badania przesiewowe od lipca bieżącego roku.

Mając na uwadze coraz większą liczbę występowania tego schorzenia wśród noworodków w Polsce oraz kierując się dobrem dziecka jak również ich rodziców Szpital w Knurowie postanowił wprowadzić badania przesiewowe już od lipca 2021r. - pisze Szpital w Knurowie

Szpital w Knurowie zaznacza, że badanie przesiewowe są bezpłatne, dobrowolne i dostępne dla każdego noworodka, którego rodzice zdecydują się na wykonanie przesiewu. Warunkiem jest podpisanie i wypełnienie zgody na badanie. Badanie wykonuje się poprzez pobranie odpowiedniej ilości krwi z pięty dziecka, tak samo jak do badań w kierunku fenyloketonurii i mucowiscydozy. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 3 tygodni.

Według danych Fundacji SMA rocznie chorobę rozpoznaje się u ok. 50 dzieci – średnio w naszym kraju rodzi się jedno dziecko z SMA na tydzień.U ok. 35 z nich będzie to postać o ostrym przebiegu, rozpoczynająca się w niemowlęctwie.

Warto zaznaczyć, że Szpital w Knurowie jest jedyną placówką w woj. Śląskim, gdzie wykonuje się testy pod kątem SMA nieodpłatnie na życzenie rodziców.

czytaj więcej:

Zrzut ekranu 2021 06 7 o 11 54 36

Strajk pielęgniarek w Szpitalu w Knurowie

Zrzut ekranu 2021 06 7 o 10 27 03

100% ankietowanych nie chce pomnika Focha

Zrzut ekranu 2021 05 19 o 07 38 19

Dziś bez prądu. Sprawdź, gdzie i do kiedy

Dziedzic

Tłumy kibiców maszerowało ulicami Knurowa. O co...

Wielkogabaryty

Wywóz odpadów wielkogabarytowych - harmonogram

Dworcowa

Brak przejścia dla pieszych na ul. Dworcowej....

Śmieci knurow

Zaśmiecają las przy ul. Rakoniewskiego w Knurowie