Szpital w Knurowie w walce z SMA. To cudowna wiadomość dla rodziców

Szpital

Dosłownie przed chwilą, za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał świetną wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy planują przeprowadzić poród w knurowskiej lecznicy!

Szpital w Knurowie poinformował, iż z inicjatywy  personelu Oddziału Noworodków oraz personelu położnictwa w szpitalu zostaną wprowadzone badania przesiewowe noworodków pod kątem SMA (rdzeniowy zanik mięśni). 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obecnie dostępnym harmonogramem badań przesiewowych, noworodki na terenie woj. śląskiego będą mogły zostać zbadane pod kątem SMA dopiero, we wrześniu 2022 roku, a Szpital w Knurowie wprowadza badania przesiewowe od lipca bieżącego roku. 

– Mając na uwadze coraz większą liczbę występowania tego schorzenia wśród noworodków w Polsce oraz kierując się dobrem dziecka jak również ich rodziców Szpital w Knurowie postanowił wprowadzić badania przesiewowe już od lipca 2021r. - pisze Szpital w Knurowie


Szpital w Knurowie zaznacza, że badanie przesiewowe będzie bezpłatne, dobrowolne i dostępne dla każdego noworodka, którego rodzice zdecydują się na wykonanie przesiewu. Warunkiem jest podpisanie i wypełnienie zgody na badanie. Badanie wykonuje się poprzez pobranie odpowiedniej ilości krwi z pięty dziecka, tak samo jak do badań w kierunku fenyloketonurii i mucowiscydozy. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 3 tygodni. 

Według danych Fundacji SMA rocznie chorobę rozpoznaje się u ok. 50 dzieci – średnio w naszym kraju rodzi się jedno dziecko z SMA na tydzień.U ok. 35 z nich będzie to postać o ostrym przebiegu, rozpoczynająca się w niemowlęctwie. Prawdopodobnie na chwilę obecną Szpital w Knurowie jest jedyną placówką na Śląsku gdzie wykonuje się te testy nieodpłatnie na życzenie rodziców. 

czytaj więcej:

Policja Knurów

Knurowianin znęcał się nad żoną. Został zatrzymany....

85049197 C686 4 D5 F B019 10 CD6418372 D

Tragiczny wypadek na lotnisku w Gliwicach. Sprawę zbada...

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

Kolonija

Klip o knurowskiej Koloniji zobaczyło blisko 100 tys. osób

44 687595

Ukradli paliwo na stacji w Knurowie. Rozpoznajecie ich?

6 C6 C00 D9 02 B0 4679 83 FA 127 F9905 ECBA

Ozdoby świąteczne w Knurowie. Zobacz fotogalerię

Bumar Łabędy

Spektakularny upadek śląskiego zakładu Bumar-Łabędy,...