Uroczystości pogrzebowe ks. Andrzeja Wieczorka. Zobacz szczegóły

7 F52 F93 E 86 E8 4 E2 A 8 D55 E6 D782 D0 A809

Dzisiaj, czyli 2 października 2021 roku umarł były proboszcz parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie. Andrzej Wieczorek żył 61 lat. Zobacz szczegóły uroczystości pogrzebowych.

Pogrzeb śp. ks. Andrzeja Wieczorka 

Uroczystości pogrzebowe ks. Andrzeja Wieczorka rozpoczną się w czwartek, 7 października 2021 roku o godzinie 15:30 od uroczystego wprowadzenia zwłok do kościoła Świętego Jacka w Katowicach-Ochojcu. 

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, 8 października 2021 roku w parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Miotku. O godzinie 10:00 zaplanowano czuwanie modlitewne, a o godzinie 11:00 liturgie pogrzebową. 

Ks. Andrzej Wieczorek urodził się 12 marca 1960 roku. W 2004 roku został proboszczem w parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie, a przygodę z kapłaństwem rozpoczął w Jastrzebiu-Zdroju. 

Marzenia

Jednym z wielu marzeń ks. Andrzeja Wieczorka była służba w wojsku. W czasach PRL-u plany zawodowe związane z pracą w szeregach wojska pokrzyżował obowiązek wstąpienia do partii. Andrzej Wieczorek ostatecznie stwierdził, iż jego przyszłość związana będzie z duszpasterstwem. Jako młody chłopak przyjął święcenia kapłańskie i w 1987 roku rozpoczął przygodę w kościele w Jastrzębiu-Zdroju.

Posługa w Jastrzębiu-Zdroju była przepełniona wieloma przygodami, takimi jak np. pomoc górnikom strajkującym w kopalni Moszczenica, gdzie wspólnie z kapelanem Solidarności, ks. prałatem Bernardem Czerneckim, ks. Andrzej zjechał kilkaset metrów pod ziemie, aby mentalnie wspierać pracowników zakładu górniczego.

Miasto Górnicze Knurów

17 lat temu Andrzej Wieczorek został proboszczem parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie. Wiele mieszkańców górniczego Knurowa bardzo ciepło wspomina ks. Andrzeja, który twierdził, iż drzwi kościoła powinny być otwarte cały dzień, ponieważ górnicy odwiedzali świątynie idąc i wracając z pracy.

Historia ks. Andrzeja Wieczorka

Ks. Andrzej Wieczorek jest współzałożycielem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, które zostało założone przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie niejednokrotnie organizował mszę św. za ojczyznę.

W momencie, gdy w naszym kraju ogłoszono stan wojenny, ks. Andrzej Wieczorek wspólnie z Bernardem Czarneckim - kapelanem Jastrzębskiej „Solidarności” budował ruch wsparcia dla górników, którzy zostali zwolnieni z pracy za działalność w nielegalnych strukturach „Solidarności”. Warto dodać, że w ramach Społecznego Komitetu Pomocy Represjonowanym, księża pomagali aresztowanym oraz internowanym.

Ks. Andrzej Wieczorek współpracował z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” w Jastrzębiu-Zdroju. Były proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie, był odpowiedzialny za kolportaż nielegalnej prasy wydawanej w tamtych czasach przez „Solidarność”, a na potrzeby spotkań działaczy opozycyjnych udostępniał salki katechetyczne należące do parafii.


czytaj więcej:

Policja Knurów

Knurowianin znęcał się nad żoną. Został zatrzymany....

C7454917 FBDC 4 EA4 A3 A6 676919 D8 AB68

Nie żyje ks. Andrzej Wieczorek, były proboszcz parafii....

85049197 C686 4 D5 F B019 10 CD6418372 D

Tragiczny wypadek na lotnisku w Gliwicach. Sprawę zbada...

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

JSW SA

Pracownicy JSW dostaną rekompensatę finansową

Policja Knurów

Knurów: 33-latek znieważył policjantów. Co mu grozi?

Pilne knurów

PILNE: Próba samobójcza na ul. Koziełka.