Wysypisko na ul. Przemysłowej miało zostać wysprzątane. Mieszkańcy obawiają się pożaru

Wysypisko przy ul. Przemysłowej wywołuje wśród mieszkańców coraz więcej kontrowersji. Mieszkańcy pobliskich zabudowań obawiają się pożaru.

Zrzut ekranu 2021 04 9 o 07 59 28

Gdy w 2017 roku do Knurowa ciężarówki zaczęły zwozić tony odpadów, nikt nie podejrzewał, że postęp problemu będzie aż tak szybki i wielki, jak ma to miejsce obecnie, co można zaobserwować na zdjęciu załączonym w niniejszym artykule.

Warto zaznaczyć, że podczas przeprowadzonych oględzin wysypiska przy ul. Przemysłowej stwierdzono, że do Knurowa nielegalnie trafiały odpady z Wielkiej Brytanii. Jak informował Przegląd Lokalny "Na wniosek urzędników sprawą śmietniska zainteresowały się policja i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, który złożył dwa zawiadomienia do prokuratury".

Knurowski samorząd nie pozostał bierny w tej sprawie. W imieniu mieszkańców okolicznych zabudowań interweniował Andrzej Porada, radny Rady Miasta Knurów. Porada postanowił przeprowadzić zbiórkę podpisów osób sprzeciwiających się wysypisku przy ul. Przemysłowej w Knurowie.

Prezydent Knurowa, Adam Rams wówczas postanowił zaalarmować Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz ministra sprawiedliwości, którego prosił o szczególne zwrócenie uwagi na trwające postępowanie wyjaśniające.

– Działalność na tej działce prowadziła Centrala Handlu Węglem Went - Alfa sp. z o.o. spółka jawna z Bytomia. Zwoziła tworzywa sztuczne, tekstylia, odpady palne (paliwa alternatywne). Całość miała być zutylizowana w myśl posiadanego przez firmę zezwolenia. Odpady były belowane. W tej chwili już tego belowania nie widać na wysypisku, odpady leżą dosyć luźno i porastają je samosiejki. Istnienie tego wysypiska zagraża więc zanieczyszczeniu wód gruntowych i wytwarza latem uciążliwy zapach. Okoliczne firmy muszą się zmagać z rojem much, komarów i innych owadów - relacjonuje radny Artur Socha.

Czy spółka Centrala Handlu Węglem Went-Alfa z Knurowa posprząta zaśmiecony teren przy ul. Przemysłowej?

Jak wynika z decyzji prezydenta Rudy Śląskiej, spółka składująca odpady przy ul. Przemysłowej miała zakończyć działalność objętą zezwoleniem, a w ciągu trzech miesięcy od wydania decyzji Centrala Handlu Węglem Went-Alfa miała usunąć śmieci z tego terenu. Mało tego - spółka odpowiedzialna za zaśmiecenie środowiska miała naprawić ewentualne szkody, które zostały spowodowane przez rodzaj prowadzonej działalności.

Kolejne oględziny

W pierwszej połowie kwietnia 2021 r. powinna się odbyć kontrola terenu, gdzie spółka Centrala Handlu Węglem Went-Alfa z Knurowa składowała śmieci. Kontrola wysypiska ma wykazać, czy spółka wzięła na poważnie decyzję prezydenta Rudy Śląskiej dotyczącą wysprzątania terenu oraz naprawienia ewentualnych szkód wyrządzonych środowisku.

Redakcja Twój Knurów pojawiła się na miejscu składowiska odpadów dwa dni temu, w środę, 7 kwietnia, aby zobaczyć czy spółka Centrala Handlu Węglem Went-Alfa z Knurowa wysprzątała teren. Jak widać na poniższym zdjęciu - efektów decyzji prezydenta Rudy Śląskiej nie widać.

Mieszkańcy boją się, że może wybuchnąć pożar

Mieszkańcy okolicznych zabudowań nie kryją obaw przed pożarem, bowiem jak pokazuje historia - w takich miejscach często dochodzi do nocnych pożarów, które w rażący sposób mogą zanieczyścić środowisko.

– Od 2018 roku, gdy wysypisko zaczęło nabierać coraz większych rozmiarów, zmagamy się z trudnościami. W lecie na pobliskich działkach oraz zabudowaniach jednorodzinnych towarzyszy nam dość nieprzyjemny zapach, a plagi owadów uprzykrzają nam życie. Można powiedzieć, że wielu mieszkańców modli się, aby w tym miejscu nie doszło do tzw. pożaru. - relacjonuje jedna z mieszkanek osiedla Farskie Pola
Wysypisko odpadów przy ul. Przemysłowej. Fot: Dominik Borczyk

Artykuł opracowany na podstawie artykułu Przeglądu Lokalnego oraz informacji od radnego Artura Sochy.

Przeczytaj również:

Niemiecki gigant przejmuje lokalny rynek w Knurowie

Co dalej z mieszkaniem plus w Knurowie

Zakorkowany Knurów. Czy jest szansa, aby to zmienić?

28 tysięcy jako prezes miejskiej spółki w Knurowie. Sprawdź ile zarabia prezes PWiK

Radni z Knurowa zgłosili internautów na policję. Poszli na walkę z hejterami

Dyrektor MZGLiA odszedł na emeryturę. Sprawdź ile zarabiał

czytaj więcej:

Piotr Pyzik wiceministrem ds. górnictwa

Piotr Pyzik z PiS - nowy wiceminister do spraw...

207565351 3640081459426775 9132223614718594249 n

Solidarność z JSW zapowiada protest!...

KWK Szczygłowice 3

Więcej węgla z Rosji do Europy, czyli...

Building 856442 1280

Znalazł się inwestor. Powstaną dwa budynki...

Szpital Knurów

Knurów: Pomoc medyczna w nagłych wypadkach....

IMG 0632

W Knurowie powstaną trzy miejskie punkty...

Konferencja Silesia 2030, poseł Grzegorz Tobiszowski

Konferencja SILESIA 2030 o wyzwaniach woj. śląskiego